Get Adobe Flash player

"Pomyślcie, to nic nie boli."

Sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Dzisiaj 175

Wczoraj 130

Miesiąc 1633

Wszystkie 75525

Inspektor Ochrony Danych:

Izabela Zajączkowska

tel.+48-91-852-20-93

ido@spnt.pl

 

RODO-informacje

W naszej szkole realizowany jest bezpłatny program zdrowotny „Przeciwdziałanie nadwadze  i otyłości wśród dzieci ośmioletnich ”. Badanie jest dla roczników urodzeń 2008 2009 i 2010. 

Program „Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku lat 8 uczęszczających do szczecińskich szkół podstawowych” to działanie realizowane w ramach Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina w obszarze odpowiedzialności społecznej.

Celem programu jest poprawa stanu zdrowia szczecińskich ośmiolatków, poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej u dzieci z wykrytymi wybranymi czynnikami współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Dodatkowo, program ma również za zadanie stworzenie w środowisku szkolnym warunków sprzyjających właściwym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej, jako elementów utrzymania i poprawy zdrowia, wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta.  

Program „Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku lat 8 uczęszczających do szczecińskich szkół podstawowych” to działanie wieloletnie, a jego koszt całościowy wyniesie ponad 1 000 000 zł. W ramach podpisanej dziś umowy, zaplanowane zostało przebadanie wszystkich dzieci 8-letnich z kolejnych trzech roczników. Łącznie, przez najbliższe 3 lata programem zostanie objętych ponad 11 000 ośmioletnich uczniów szczecińskich szkół podstawowych.

W trakcie trwania programu, jego uczestnicy zostaną poddani przesiewowym badaniom fizykalnym (wraz z pełnymi pomiarami antropometrycznymi) oraz wezmą udział w ankietach dotyczących ich stanu zdrowia, zachowań zdrowotnych oraz czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych występujących u dzieci.  Uczestnicy programu, u których nie zostaną wykryte nieprawidłowości otrzymają materiały edukacyjne oraz indywidualny plan postępowania zdrowotnego. Natomiast najmłodsi, u których ujawnione zostaną nieprawidłowości zdrowotne, zostaną skierowane do dalszej interwencji w ramach programu edukacyjno-zdrowotnego. 

Uczniowie, którzy zostaną skierowani do dalszej części programu spotkają się z lekarzami, psychologami, dietetykami, psychologami oraz specjalistami aktywności fizycznej. Podczas ww. spotkań, dokonana zostanie szczegółowa ocena stanu zdrowia dziecka oraz ocena wyników przeprowadzonych wcześniej testów przesiewowych. Dodatkowo, zlecone zostaną również badania laboratoryjne, pozwalające na jak najlepsze rozpocznie problemu dotyczącego konkretnego uczestnika programu. W porozumieniu ze wszystkimi specjalistami biorącymi udział w realizacji programu, zostanie wytyczony indywidualny plan postępowania zdrowotnego, skupiający się między innymi na zmianie diety, aktywności fizyczneji wprowadzeniu zachowań prozdrowotnych w rodzinie uczestnika.

Nowy program z zakresu polityki zdrowotnej Miasta Szczecin zacznie funkcjonować we szczecińskich szkołach podstawowych do końca tego roku. Jego realizatorem będzie Pomorski Uniwersytet Medyczny, przy wsparciu Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego