Get Adobe Flash player

"Pomyślcie, to nic nie boli."

Grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dzisiaj 25

Wczoraj 388

Miesiąc 3453

Wszystkie 110009

Inspektor Ochrony Danych:

Radosław Jaśkiewicz

tel.+48-91-852-20-93

iod@spnt.pl

 

RODO-informacje

Zachodniopomorskie Dni  Dziedzictwa 2017

W bieżącym roku obchodzimy 70-lecie powstania szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim.  W 1947 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej, w Alei Piastów powstała pierwsza polska szkoła morska w Szczecinie, której dyrektorem został Kapitan Konstanty Maciejewicz. Kapitan ż. w. Antoni Ledóchowski był także jednym z jej wybitnych twórców.

Dnia 4. października 2017 roku o godz. 17:00 Książnica Pomorska w Szczecinie zorganizowała w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa spotkanie poświęcone Kapitanowi ż. w. Antoniemu Ledóchowskiemu, które poprowadziła Ludmiła Kopycińska, szczeciński przewodnik turystyczny. 

Tytuł spotkania:

Legendarny Kapitan ż. w. Antoni Halka Ledóchowski

jedna z najświetniejszych postaci w dziejach polskiej bandery

 

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Wnuk Kapitana, Pan Piotr Ledóchowski wraz z córką Polą i synem Ksawerym (czyli prawnukami Kapitana), Pan Janusz Cymerman, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kpt. ż.w. A. Ledóchowskiego oraz wychowankowie legendarnego „Tosia”. Obecny był, jak zawsze uśmiechnięty, Przyjaciel SP 37, Kapitan Wiktor Czapp oraz kapitanowie: Z. Sak, L. Jasiński, W. Zduniak,  F. Miedziński.

Warto podkreślić, że na spotkanie przebyło wiele osób zainteresowanych osobą Patrona Szkoły Podstawowej nr 37 w Szczecinie. Było to bardzo miłe i zauważalne.

Swoje wystąpienie poparte prezentacją multimedialną L. Kopycińska rozpoczęła od przedstawienie rodziny Ledóchowskich, niezwykle zasłużonego rodu dla Polski na przestrzeni wieków, a następnie opowiedziała o drodze życiowej A. Ledóchowskiego od elitarnego gimnazjum w Chyrowie, przez Szkołę Kadetów Marynarki Wojennej, czas pływania na morzu, pracę w szkołach morskich w Tczewie, Gdyni i Szczecinie.  

Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy wspomnień Kapitanów – wychowanków Kapitana A. Ledóchowskiego. Z tych wspomnień wyłania się obraz mądrego nauczyciela, szanowanego i uwielbianego wychowawcy licznych pokoleń oficerów i kapitanów polskiej floty.

O tym, że pamięć o Legendarnym Kapitanie w Szczecinie trwa, uczestnicy spotkania mogli się przekonać, słuchając z wielkim zainteresowaniem i sympatią, informacji L. Kopycińskiej o bardzo szerokim i różnorodnym zakresie działań Dyrektora Szkoły, p. J. Cymermana i Jego Zastępców oraz Nauczycieli SP 37, związanych z kultywowaniem pamięci Legendarnego Kapitana wśród uczniów. L. Kopycińska bardzo serdecznie podziękowała Panu Dyrektorowi J. Cymermanowi za tak piękną pracę z dziećmi.

Ludmiła Kopycińska