Get Adobe Flash player

"Pomyślcie, to nic nie boli."

Grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dzisiaj 106

Wczoraj 272

Miesiąc 2615

Wszystkie 109171

Inspektor Ochrony Danych:

Radosław Jaśkiewicz

tel.+48-91-852-20-93

iod@spnt.pl

 

RODO-informacje


Księgozbiór biblioteki powiększył się o nowe książki, które chcemy polecić nie tylko uczniom ale również nauczycielom i rodzicom. Oto dlaczego warto po nie sięgnąć:

"Lalka Williama" to opowieść o wrażliwym chłopcu, który bardzo chce mieć lalkę. Jego tata uważa jednak, że chłopak powinien się bawić zabawkami dla chłopców. Kupuje mu piłkę i pociąg. Nie wiemy jak to będzie z Wami, ale wydaje nam się, że historia Williama jest nie tylko dla chłopców, którzy chcą mieć lalki, a tata kupuje mu inne rzeczy. To historia o marzeniu   i o tym, że trzeba być upartym, żeby się spełniło, zwłaszcza jeżeli marzymy o czymś nietypowym. Czy chłopiec marzący o lalce jest inny od dziewczynki marzącej, aby zostać kierowcą rajdowym?. Zastanówmy się, kto ma się zmienić, czy świat, który uważa, że lalki są tylko dla dziewczynek, czy William , który wie, że kiedyś będzie dobrym tatą? (dla czytelnika od 3-100 lat)

"A jeśli zostanę..." - po śmierci rodziców Wiktoria mieszka u ciotki, za którą nigdy nie przepadała. Chociaż w nowej rodzinie jest rówieśnica, dziewczyny nie mogą się dogadać. Czy pewna siebie, samolubna Janka i naiwna, pełna żalu    i buntu "wieśniara" dojdą do porozumienia? Co musi się wydarzyć, by Wiki odkryła, że bezwzględna, walcząca o swoją pozycję kuzynka też jest samotna i załamana? Jaką rolę odegra w tym pewien sympatyczny chłopak? Na szczęście Wiktoria znajduje wsparcie w niezwykłej eksperymentalnej klasie, do której przypadkiem trafia. Czy rzeczywiście wprowadzenie prostych zasad może sprawić, że grupa uczniów stanie się zgranym zespołem, przyjaźnie witającym    w swoim gronie nowych kolegów? (dla 4-6 klas).

"Piątka z Zakątka" to niezwykle zabawna książka o świecie widzianym oczami dziesięciolatka - o śmiesznych wydarzeniach w domu i w szkole, podwórkowych przygodach, pomysłowych zabawach. Książka ta otrzymała nagrodę "Małego Donga" przyznawaną przez jury dziecięce za najlepszą książkę roku. Inne książeczki opowiadające przygody  tych bohaterów to "Banda z Uroczyska", "Nowe przygody Piątki z Zakątka", "Piątka z Zakątka znowu w akcji".

"Słup Soli"  - "Pewnego dnia po lekcjach spostrzegłem, że Guz znalazł sobie kolejną ofiarę - nowego ucznia w szkole. Najpierw kazał mu oddać pieniądze, a potem popychał go i poszturchiwał. Stałem jak słup soli (...)Wszyscy zamarli w bezruchu i patrzyli na poczynania Guza bez mrugnięcia okiem." Czy znajdzie się grupa, która przeciwstawi się szkolnemu dręczycielowi? Czy można to zrobić bez stosowania przemocy? Przeczytajcie, może książka pomoże rozwiązać  i Wasze problemy?(kl. 4-6)

"Śmierdzący Ser"- "Guz mówił do koleżków: Chcecie poznać kogoś, kto cuchnie jak śmierdzący ser? Hej, śmierdzący ser, daj mi pracę domową, bo chcę ją przepisać. Spojrzałem  w złe zielone oczy Guza..."

Aleks musi coś zrobić z Guzem. Ale co? Nie wie, jak zmusić Guza, by zostawił go w spokoju. Boi się poprosić o pomoc. Boi się, że jeśli powie, będzie jeszcze gorzej. Mimo to rodzice dowiadują się , a Aleks jest zdziwiony, że odczuwa ulgę. Czy plan ułożony z rodzicami pomoże mu postawić się dręczycielowi?

"Zuzanka z pistacjowego domu" - "Pewnie uważacie, że mam głowę jak balon, bo całe dnie spędzam z opiekunką, a mama albo w pracy, albo spóźnia się na randkę. Bo tata ma nową rodzinę, a ja - nowego braciszka. No a babcia... nie, babcia jest całkiem babciowa, lubi lepić pierogi i porządnie mnie wyściskać. Mam na imię Zuzanka, mam 8 lat i z moją głową wszystko w porządku. Lubię ten familijny bałagan, nawet jeśli daje mi w kość. I jeszcze tylko marzę  o psie, żeby mu czasem tę kość rzucić:)"

"Kocie historie" - Herman, Zofia i Gieniek to koty mieszkające w domu Dużego. Duży ma do nich anielską cierpliwość, a jego pupile mnóstwo czasu i szalonych pomysłów. Uwielbiają, gdy coś się dzieje, a gdy jest nudno wpadają na kolejny genialny pomysł. Potrafią nawet zamienić się w detektywów, gdy wymaga tego sytuacja. Książka została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Następna pozycja tej serii będąca już w naszych zbiorach to: " Nowe kocie historie".

"Pozłacana rybka" - Codzienne błahe sprawy splatają się tu z trudnymi, dla młodej bohaterki czasami ponad jej siły: choroba brata, rozwód rodziców. Skłaniają ją do stawiania pytań o hierarchię życiowych wyborów. To jedna z tych książek, o której pamięta się długo po odłożeniu jej na półkę. I Nagroda w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w 2007 roku. (klasy 4-6)

"Kto pokocha Psotkę?" - Maja jest nieszczęśliwa, bo musi się przeprowadzić i zostawić wszystkie koleżanki. Rodzice liczą, że kot mógłby pomóc dziewczynce przywyknąć do nowego miejsca, więc sprawiają jej niespodziankę     i przynoszą Psotkę - prześliczną koteczkę syjamską. Maja kocha Psotkę, ale ciągle się gniewa na rodziców i udaje, że kot wcale jej nie interesuje. Biedna kotka czuje się zdezorientowana i opuszczona. Dlaczego Maja jej nie chce?

Książeczki o kotkach i pieskach oraz ich różnych perypetiach są już w naszej bibliotece: "Gwiazdko, gdzie jesteś?",

"W poszukiwaniu domu", "Smyk, uprowadzony szczeniak", "Mgiełka, porzucona kotka". Kto przeczyta jedną, będzie chciał przeczytać następną, zapraszamy. Następne tytuły tej serii już są zamówione. (książeczki do czytania również przez rodziców)