Joanna Maria Chmielewska, która była naszym gościem jest z pochodzenia szczecinianką i mieszkała kiedyś na  osiedlu Słonecznym. Stąd na pewno Jej sentyment i chęć odwiedzania naszego miasta. Nadal ma tu swoją rodzinę.

Pani Joanna Chmielewska napisała dotąd kilkanaście książek, część z nich to książki dla dzieci i młodzieży.

Oto tytuły, które zaprezentowała dzieciom uczestniczącym w spotkaniach, a które mamy już w swoich zasobach:

"Niebieska Niedźwiedzica" - "Niebieskich niedźwiedzi nie ma" - stwierdzały pytane przez Króla Niedźwiedzi zwierzęta. A przecież on świetnie wiedział, że niebieska niedźwiedzica żyła niegdyś w jego królestwie...

Co się z nią stało? Dlaczego musiała odejść z Niedźwiedziej Doliny, choć była śliczna, miła i najlepiej ze wszystkich łowiła ryby? To książka dla dużych i małych - bo któż z nas choć przez chwilę nie czuł się jak niebieska niedźwiedzica wśród białych i brunatnych, wśród "normalnych"? Najlepsza książka dziecięca 2012 roku w konkursie "Przecinek i kropka"

"Muszla" - Przyjaźń to wspólne zabawy, wspólne odkrywanie świata, wspólne przezywanie radości, a czasem tez smutku - szczególnie gdy trzeba się rozstać.

Czy Mędrzec z lasu zdoła pomóc Jędrkowi - mały smok bardzo tęskni za swym przyjacielem bocianem Felkiem, który jesienią musiał odlecieć jak wszystkie bociany. czy ich przyjaźń przetrwa? Czy poradzą sobie z tęsknotą? Co z tym wspólnego ma tytułowa "Muszla"?

"Neska i srebrny talizman" - Tytułowa Neska nie czuje się szczęśliwa. Z powodu częstych przeprowadzek rodziców wciąż zmienia szkoły, nie ma przyjaciół, a na domiar zmartwień - nie lubi swego prawdziwego imienia. Z szarej codzienności wyrywa ja przypadek: Neska otwiera magiczny parasol, który czasowym tunelem przenosi ją do tajemniczej krainy Ailarips. Kontynuacja Bestsellerowej "Historii srebrnego talizmanu". Książka Roku 2011.

"Historia srebrnego talizmanu" - Fragmenty tej powieści dzieci poznały na spotkaniu, niestety jest obecnie niedostępna na rynku wydawniczym, będziemy z niecierpliwością czekać na wznowienie.