Lipiec 2019

iod@spnt.pl

W dniach 14.05.2019r. do 08.06.2019r. trwać będzie nabór kandydatów do świetlicy szkolnej dla przyszłych klas I-IV.

Zapisując dziecko do świetlicy rodzic powinien:

• zapoznać się z procedurami obowiązującymi w świetlicy;

• pobrać wymagane dokumenty z sekretariatu, świetlicy lub strony internetowej.

• komplet dokumentów (karta zgłoszenia oraz zaświadczenie o zatrudnieniu) należy złożyć w sekretariacie szkoły.

Lista dzieci zakwalifikowanych do opieki świetlicowej w roku szkolnym 2019/2020 zostanie wywieszona 14 czerwca na tablicy ogłoszeń przy świetlicy 102.

Jednym z doświadczeń przeprowadzonym na zajęciach poświęconych eksperymentom, było doświadczenie wyjaśniające na czym polega chromatografia.

Chromatografia najprościej mówiąc polega na przepuszczeniu mieszaniny przez jakiś ośrodek, w którym poszczególne składniki mieszaniny wędrują z różnymi prędkościami i dzięki temu zostają rozdzielone. Najprostsza w wykonaniu jest chromatografia bibułowa.

Do wykonania tego doświadczenie potrzebne będą:

- flamastry

- głęboki talerz

- kilkucentymetrowy pasek bibuły filtracyjnej bądź pasek zwykłego białego ręcznika kuchennego

- ocet

Wykonanie:

Do talerza wlewamy ok 1cm octu, mazakiem zamalowujemy część bibuły, którą następnie wkładamy do talerza z octem, jak pokazują zamieszczone fotografie.

Przebieg doświadczenia:

Ciecz zaczyna nam się wspinać do góry, dosięga zamalowanej części mazakiem i zaczyna ciągnąć za sobą wchodzące w skład barwniki, które rozdzielają się wędrując z różnymi prędkościami.

Wniosek:

Możemy stwierdzić, iż mimo tego, że mazak jest np. koloru brązowego lub innego, to składa się on z 3-4 innych barwników, które przemieszczają się po bibule z różną szybkością, w zależności od koloru barwnika.

W bardzo prosty sposób, w warunkach domowych, jesteśmy w stanie sprawdzić, z jakich barwików skomponowane zostały poszczególne kolory flamastrów.  Przy okazji - sprawdźcie z ilu kolorów składa się czarny flamaster…

Życzymy miłej zabawy!

Wychowawcy świetlic:  K. Drożdżewicz i E. Kalityńska-Rutkowska

Czytaj więcej: "Chromatografia bibułowa - rozdzielanie barwników flamastrów"

Świetlice naszej szkoły dołączyły do grona placówek, które wzięły udział w akcji edukacyjnej i konkursie

„Kreatywni na 101”.

Celem akcji i konkursu był rozwój kreatywności, sprawności manualnej oraz umiejętności pracy w grupie wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, uczęszczających na zajęcia świetlicowe.

Realizacja zadania kreatywnego w oparciu o dostarczone przez organizatora materiały przyniosły dzieciom wiele radości i pozwoliły wykazać się ogromnym talentem.

Wszystkie świetlice zaangażowały się na 101% w akcję edukacyjną „Kreatywni na 101”.

Cieszymy się, że mogliśmy razem tak wspaniale się bawić!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji :)

Wychowawcy świetlic

Czytaj więcej: „Kreatywni na 101”

W piątek 18 marca do świetlicy 202 zostały zaproszone dzieci z naszego przedszkola na specjalny pokaz eksperymentów. Dzieci podziwiały następujące doświadczenia: „Lampa lawa”, „ Uciekający pieprz”, „Tęcza skittles”, „Wulkan”. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane doświadczeniami a niektóre zostały dla nich specjalnie powtórzone, aby jeszcze raz zaobserwowały zachodzące reakcje. Następnie dzieci miały chwilę relaksu i z entuzjazmem bawiły się naszymi świetlicowymi zabawkami. Przedszkolakom bardzo się podobała ta niecodzienna wycieczka do świetlicy a na koniec otrzymały słodkie upominki.

Wychowawca świetlicy: Agnieszka Pieprzyk

Czytaj więcej: „Grupa „Żabek” w świetlicy 202”

Naszą szkołę odwiedziły dzieci z grupy zerowej z PP9, które od przyszłego roku będą pierwszoklasistami. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały nasze eksponaty w szkolnym muzeum morskim oraz poznały najważniejsze miejsca w naszej szkole. W świetlicy szkolnej zostały zaprezentowane ciekawe eksperymenty m.in. „Lampa lawa”, „Uciekający pieprz”, „Tęcza Skittles”. Następnie udały się do sali „Tornado” gdzie wzięły udział w zabawach ruchowych. Wszystkim przedszkolakom bardzo spodobała się nasza szkoła oraz atrakcje, które zostały dla nich przygotowane.

Wychowawcy świetlic: Wychowawca świetlicy: Agnieszka Pieprzyk