Kwiecień 2018

10 maja w świetlicy nr 5 wykonywaliśmy przeróżne ciekawe eksperymenty. Pierwsze doświadczenie to znany już niektórym dzieciom wulkan - atrakcyjny eksperyment dla naszych małych naukowców. Dzieci w praktyce mogły go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując zachodzące reakcje. Pierwszą czynnością wykonaną przez dzieci było wlanie ciepłej wody do słoika, kolejną dolanie octu, a następnie dodanie kilka kropel barwnika.

Na sam koniec została dosypana soda. Efekt docelowy fenomenalny :-) Drugie doświadczenie jakiego dokonaliśmy to „pianostworki”. Na stole położyliśmy zabezpieczającą folię malarską, i już przy samym jej nakładaniu zaczęła się świetna zabawa. Następnie każdy uczestnik z osobna otrzymał słomkę plastikową, przeźroczysty kubeczek w mniejszej połowie wypełniony wodą. Potem dodano płynu do naczyń i barwnika. No i się zaczęło … :-) wszyscy naraz zaczęli dmuchać w swoje kubeczki by utworzyć jak największe i najdziwniejsze „pianostworki”. Mieszały się kolory, bąbelki, pianowe stworki, aż utworzył się jeden wielki „pianotwór”. Dodatkowo, przypadkowy niezwykle atrakcyjny eksperyment, to końcowa zabawa przy sprzątaniu piany! Zapewne zapadnie ona na długo w pamięć uczestników zabawy :-) Nie można opisać tego co się działo słowami, to trzeba po prostu doświadczyć na własnej skórze.

Dagmara Wasiak

Ewa Kalityńska –Rutkowska