W poniedziałek, w szkolnej świetlicy 102 zamieszkały 4 patyczaki rogate. W ramach zajęć świetlicowych uczniowie naszej szkoły obserwują warunki życia patyczaków: ich zwyczaje, sposób przemieszczania i upodobania. Zaobserwowaliśmy na przykład, że patyczaki lubią liście malin, uwielbiają być zraszane wodą i przepadają przechadzać się na spacery po dłoniach uczniów. Nasi nowi przyjaciele mają również swoje imiona. Propozycji ich nazwania było bardzo dużo. Po burzliwych naradach i głosowaniu mieszkają z nami: Antek, Sweety, Kay i Tosia.

Wychowankowie podziwiając rzadko spotykane okazy egzotycznych owadów, usłyszeli wiele ciekawostek, związanych między innymi z budową i zwyczajami tych niezwykłych stworzeń.

Pieczę nad naszymi podopiecznymi sprawują dyżurni świetlicy, którzy dbają oto, aby patyczki miały zawsze świeże liście i odpowiednią wilgotność. Obserwowanie życia tych zabawnych owadów, tego jak się pożywiają, gimnastykują, czy linieją sprawia wiele frajdy dzieciom. Najważniejsze jest to, iż wyrabiają u dzieci poczucie odpowiedzialności, obowiązkowości, opiekuńczości i systematyczności. Uczy również szacunku dla żywych istot. Patyczaki są wspaniałym pomysłem na zwierzątko dla dziecka, które domaga się zaufania i powierzenia mu opieki nad żywą istotą.

Wszystkim dzieciom ze świetlicy przynoszą radość - takie cichutkie i spokojne, aż trudno uwierzyć, że żywe. Można obserwować całymi godzinami.

Wychowawca świetlicy - Ewa Kalityńska-Rutkowska