Dnia 15 kwietnia uczniowie klas VII i VIII wraz z nauczycielami, zostali zaproszeni przez Fundację SzczecinLab na spotkanie edukacyjne
w Technoparku Pomerania.

Temat spotkania: O świadomym wkręcaniu nieświadomych, czyli skąd algorytmy wiedzą co i komu wyświetlić w Internecie.

Poruszone zostały ważne kwestie dotyczące funkcjonowania wśród nowych technologii i wszechobecnego internetu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się:
  • Czy wiesz, dlaczego w mediach społecznościowych widzisz zupełnie coś innego niż Twoi znajomi?
  • Czy potrafisz wyczuć ten moment, w którym serfowanie po ekranie odbiera Ci poczucie czasu?
  • Czy burczenie w Twoim brzuchu da się łatwiej zignorować niż powiadomienia z aplikacji?
  • Czy zastanowiło Cię kiedykolwiek, dlaczego YouTube wie lepiej od Ciebie, jakie filmy chcesz obejrzeć?
  • Czy wiesz, że za tym wszystkim kryją się algorytmy personalizujące?
W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się w jaki sposób algorytmy personalizujące:
Kształtują gry komputerowe,  jak algorytmy wpływają na rozgrywkę, dostosowując ją do indywidualnych preferencji graczy.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wasza przygoda w grze jest inna niż u waszych przyjaciół?
Kierują naszymi doświadczeniami w mediach społecznościowych: Zobaczyliśmy, jak algorytmy decydują, które treści pojawiają się na waszych stronach głównych. Dlaczego widzicie jedne posty, a inne pomijane?
Mieliśmy okazję dowiedzieć się, dlaczego dostajemy propozycje filmów czy seriali, które zaskakująco dobrze
pasują do naszych gustów.
Poznaliśmy mechanizmy, jakie stoją za sugestiami produktów w sklepach internetowych oraz co kieruje i wpływa na wyniki wyszukiwania w przeglądarkach internetowych.

Dodatkowo mogliśmy dowiedzieć się o działalności fundacji SzczecinLab, której celem jest propagowanie zainteresowań technicznych i edukacja techniczna wśród wszystkich grup wiekowych, upowszechnianie kultury wolnego oprogramowania i wolnej wiedzy, wspieranie rozwoju techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych oraz promocja i wspieranie przedsiębiorczości, w szczególności z szeroko rozumianej branży nowych technologii.

Zapraszamy do zapoznania  z materiałami dostępnymi na stronach fundacji
SzczecinLab- profil internetowy
Polub post dotyczący naszego wydarzenia