"Pomyślcie, to nic nie boli."

Czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

 

 

 

Inspektor Ochrony Danych:

Rafał Malujda

   tel.+48-91-852-20-93

 

 
 
 
 

 

RODO-informacje

       

 

 

PATRZ CO PIJE TWOJE DZIECKO


O energy drinkach ( inaczej napoje/drinki energetyczne, energetyzujące) i ich szkodliwości, mówiliśmy na naszych  wcześniejszych spotkaniach w szkole. Wiemy, że ich głównym i niebezpiecznym składnikiem jest bardzo duża zawartość kofeiny

. Media niedawno opisywały historię 15 letniego chłopca (w USA), który trafił do szpitala po wypiciu dwóch porcji NAPOJU ENERGETYCZNEGO.
Jak do tego doszło???

Napoje są tworzone na bazie środków, które mogą zakłócać rytm serca, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzają do urojeń, uszkodzeń nerek lub wątroby. Napojów energetyzujących nie powinny pić dzieci i młodzież poniżej 16 lat, jednak polskie prawo nie zabrania sprzedaży tego typu napojów osobom poniżej 18 lat.
SKŁAD

Większość napojów zawiera wodę, cukry, regulatory kwasowości, dwutlenek węgla, taurynę (400-420 mg/100 ml), kofeinę (ok. 30-35 mg/100 ml).
Spożycie puszki napoju może odpowiadać wypiciu nawet kilku do kilkunastu filiżankom kawy.

Picie energy drinków to poważny problem polskich szkół, którego nie powinniśmy lekceważyć.Ostatnio pojawiły się i są modne alkopopy, czyli alkoholowe, słodkie napoje, które tylko pozornie są nieszkodliwe. Nazwa alkopop to zlepek dwóch wyrazów alkohol i popkultura.
Kolorowe drinki o niewielkiej zawartości alkoholu kuszą słodkim smakiem, zgrabną niedużą butelką. Niewątpliwym atutem jest też duży wybór smaków. Niewielki procent alkoholu i mała objętość tworzą złudzenie, że te kolorowe drinki nie mogą być szkodliwe. W 1 butelce alkopopu jest 45 ml czystej wódki. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce alkopopy zna z doświadczenia 6% 11-latków, 7% 13-latków oraz 35% piętnastolatków.

Proszę zwrócić uwagę na to, co piją Wasze dzieci !!!

Specjaliści zajmujący się profilaktyką uzależnień podkreślają, że nie ma bezpiecznego poziomu picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

Naszym zadaniem jest szukanie odpowiedzi na pytanie dlaczego dzieci piją te napoje.

Piją, bo lubią?

Piją, bo mają pieniądze?

Piją, bo nikt im nie powiedział, że to szkodliwe?

Na naszym rynku jest szeroki wy bór tzw. energy drinków dla przykładu:

Bulli, Power Up., Zagłębie energii, 2KC, Techno Power, Control, Tiger gold,Tiger kal, Tiger,RedBull, RedBull kal, Vader, Amore, Max Force, Kick kal, Kick, Extremum, RX, Mixed Up, V-Power, Max Power, Dominator, Maxx!, Ozone, Extremum speed, Level Up, RED Diabolo, Replay, R20+, XL, Heja King, Energy 2000, Jump In, Cocaine, 24H, Baze, Team Orlen, Matrix, Pitbull,V-Max, Burn, Kamikaze.

Zdaniem naukowców napoje energetyczne powinny podlegać rygorystycznym regulacjom podobnie jak alkohol, wyroby tytoniowe i leki na receptę.