Predator Games 2023 to największe w Europie  Międzyszkolne Rozgrywki E-sportowe dla szkół podstawowych i średnich. Ich celem między innymi jest stworzenie pomostu pomiędzy nastolatkami a ich rodzicami i nauczycielami, stworzenie przestrzeni, w której młodzi pasjonaci gamingu mogą poczuć się jak profesjonalni e-sportowcy, choć nie muszą mieć do tego żadnego przygotowania. Wystarczy pasja oraz wsparcie szkoły. Przy okazji dobrej zabawy uczą się zdrowej rywalizacji, rozwijają komunikatywność z rówieśnikami, zdobywają doświadczenie oraz wartościowe nagrody.

Pomysłodawcą i organizatorem turnieju jest Acer Polska – popularny producent m.in. sprzętu gamingowego marki Predator. Realizowany przez nich projekt stawia także na kampanię edukacyjną z udziałem psychologów i ekspertów z wielu różnych dziedzin. Jej założeniem jest przybliżenie rodzicom graczy świata gamingu a także zwiększanie świadomości społecznej na temat jego jasnych stron.

Rozgrywki rozpoczęły się 31 marca 2023 roku. Etap eliminacyjny przeprowadzony został w formule online, z kolei wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 roku, odbędzie się stacjonarnie w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Partnerami turnieju są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech, VULCAN. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.

Do rozgrywek zgłosiło się 16 384 uczniów z 1024 szkół. Każda ze szkół mogła zarejestrować maksymalnie 16 zawodników. Minimalny wiek gracza to 13 lat. Aby wziąć udział w rozgrywkach szkoła musiała zgłosić cztery drużyny - jedną do rozgrywek Fortnite, jedną do rozgrywek League of Legends, jedną do rozgrywek Rocket League oraz jedną do Szachów.

Podczas rozgrywek uczniowie zawalczyli ze sobą w czterech popularnych grach e-sportowych.

Pierwszą grą była LEAGUE OF LEGENDS składała się z drużyny pięcioosobowej i jednego rezerwowego.

Jest to najpopularniejsza w Polsca gra typu MOBA (Multiplayer Online Mobile Arena), w której zadaniem drużyn jest znieszczenie Nexusa (bazy) przeciwnika. Gra w League of Legends wymaga znajomości postaci, doskonałego refleksu i doskonałego zrozumienia się ze swoją drużyną. W trakcie gry kluczowa jest komunikacja i współpraca.

Druga to ROCKET LEAGUE uczestniczyli w niej trzech graczy i jeden rezerwowy.

Gra, która pozwala na rozegranie meczu piłki nożnej, ale samochodami. Bardzo dynamiczna rozgrywka, która trwa zaledwie kilka minut gwarantuje świetną zabawę i ogromne emocje. Rozgrywki Rocket League rozgrywane były w drużynach trzyosobowych, a jedna osoba jest zawodnikiem rezerwowym.

Następna SZACHY jeden zawodnik i jeden rezerwowy.

Gra, którą zna każdy i to nie tylko e-sportowiec. W rozgrywkach Predator Games można było oglądać potyczki zawodników w tak zwane szybkie szachy z ograniczeniem czasowym każdego zawodnika do maksymalnie 10 minut na partię.

Ostatnią czwartą grą była FORTNITE zespół trzyosobowy i jeden rezerwowy.

Najpopularniejsza na świecie gra typu Battle Royale, w której aż setka graczy rywalizuje ze sobą aż do momentu, gdy pozostanie tylko jeden gracze lub drużyna. Gra ta dzięki swojej bajkowej grafice i niezwykłej dynamice skradła serca zarówno młodych, jak i starszych graczy. W Fortnite niezwykle istotnymi umiejętnościami jest szybkość budowania, precyzja strzału, ale i szybkość reakcji.

Naszą szkołę z wielkim zaangażowaniem w Predagor Games reprezentowali uczniowie klas VII i VIII tworząc drużyny do każdej z czterech gier turniejowych.

Niestety nie udało nam się wywalczyć miejsca w wielkim finale, ale każda z drużyn rozegrała swoje gry turniejowe z mniejszymi i większymi sukcesami. Dzięki spełnieniu wszystkich wymogów związanych z rejestracją oraz rozegraniu meczów przez każdą z drużyn każdy z uczestników rozgrywek otrzymał nagrodę sponsor w postaci plecaka firmy Predator.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Predator Games.

Gratulujemy naszej drużynie !

Tekst opracowała Wiktoria Zagórska z kl. VIIIg