W dniu 23.10.2023r. klasa 1 a, z wychowawczynią p. Katarzyną Karpiną gościła panią Paulinę Heigel i pana Bartosza Tołłoczko rzecznika i ratownika medycznego. Główną atrakcją był przyjazd karetki pogotowia, która wjechała na teren szkoły na sygnałach dźwiękowych i świetlnych. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze sprzętem znajdującym się w karetce pogotowia. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie pierwszoklasistów do wykonania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy, oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na samym początku , pan ratownik omówił wygląd swojego stroju, w którym pracuje oraz wyjaśnił na czym polega jego praca, sprawdził odblaski w ubraniach dzieci. Mogliśmy podnosić misia na noszach, co było niełatwe. Następnie uczniowie mili okazję wysłuchać informacji na temat udzielenia pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń i złamań. Dzieci uczyły się jak należy komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwalały sobie numery alarmowe służb ratunkowych. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto dzieci miały możliwość bandażowania oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna, tzw. bezpieczna. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "Małymi ratownikami". Spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym. Otrzymaliśmy też prezenty: opaski odblaskowe w kolorze różowym dla dziewczynek i niebieskim dla chłopców, a kolorowe pisaki z logo jednostki wykorzystaliśmy na następnej lekcji. Dziękujemy za niezwykłą lekcję i upominki.
Katarzyna Karpina
Ps. Pani Magdalenie Kleczaj dziękujemy za organizacje spotkania:)