"Pomyślcie, to nic nie boli."

Maj 2021
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dzisiaj 4

Wczoraj 251

Miesiąc 846

Wszystkie 352361

 

Inspektor Ochrony Danych:

Agnieszka Marciniak

tel.+48-91-852-20-93

iod@spnt.pl

 

RODO-informacje

      

UWAGA !!!

Uprzejmie informuję, że termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego
do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach
podstawowych zostanie przesunięty. Wnioski o przyjęcie będą mogli
Rodzice składać od dnia 4 marca 2021 r. do dnia 24 marca 2021 r. za
pośrednictwem systemu Nabór.
Przesunięciu ulegną również pozostałe terminy
postępowania rekrutacyjnego, w tym terminy składania dokumentów do
przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w publicznych
szkołach podstawowych, na rok szkolny 2021/2022.

 


Antoni Ledóchowski (1895-1972)


altAntoni Ledóchowski urodził się na Morawach, gdzie spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze. Upodobanie do wędrówek i odkrywania nowych terenów zaprowadziło młodego Antoniego Ledóchowskiego na wody Adriatyku, gdzie zaczęła się jego wielka przygoda z morzem. Po pobycie na statku szkoleniowym i rocznej praktyce na okrętach wojennych ukończył morski kurs kadetów. Na torpedowcach, krążownikach i pancerniku zdobył szlify kapitańskie. Po zakończeniu I wojny światowej wykładał astronomię i nawigację w Państwowej Szkole Morskiej w Tczewie i Gdyni. Swoją bogatą wiedzę w zakresie nawigacji zawarł w książkach: „Astronomia żeglarska”, „Radiogoniometria”, „Kompas żyroskopowy”, „Sondy dźwiękowe”, „Dewiacje kompasu”. Pracę wykładowcy kontynuował na statku szkolnym „Lwów”. Swoich słuchaczy starał się mobilizować do maksymalnego wysiłku i osiągnięcia najlepszych wyników. Powiedzenie kapitana „Pomyślcie, to nic nie boli”, przekazywały sobie kolejne roczniki nawigatorów. Był szanowany i ceniony przez słuchaczy. Mówiono o nim „Sprawiedliwy”, bo nie zdarzyło się, aby ocena przez niego wystawiona była niewłaściwa. W okresie okupacji hitlerowskiej przebywał w Generalnej Guberni.

W 1947 roku Antoni Ledóchowski przenosi się do Szczecina. Tu, w trudnych, pionierskich warunkach, rozpoczął pracę na wydziale nawigacji późniejszej Wyższej Szkoły Morskiej. Wykładał astronomię, matematykę i nawigację. Stosował zasadę jedności nauki, dydaktyki i wychowania. Przekazywał studentom oprócz olbrzymiej wiedzy zawodowej także wartości niezbędne w życiu każdego człowieka - uczciwość, odpowiedzialność, umiłowanie zawodu, który wykonuje.  W 1953 r. kapitan Ledóchowski odchodzi ze szkolnictwa i rozpoczyna pracę w Urzędzie Morskim. W 1957 r. podejmuje pracę w Polskiej Żegludze Morskiej i pływa na liniach śródziemnomorskich i afrykańskich. W czasie rejsów służy radą oraz pomocą młodym oficerom. Jest doskonałym dowódcą i prawym człowiekiem. W 1963 r. kapitan wraca do Wyższej Szkoły Morskiej do swoich studentów, którym przekazuje wiedzę w zakresie nawigacji i matematyki. Nie rezygnuje z tej pracy nawet po przejściu na emeryturę, wykładając na kursach kapitańskich. Za swoje zasługi w szkoleniu młodych kadr oficerskich otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe i resortowe.  Zmarł w 1972 r., spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Dla upamiętnienia postaci i zasług kapitana, jego imieniem nazwano statek szkolno-towarowy. Podręczniki, których jest autorem służyły i nadal służą studentom, pomagając w opanowaniu tajników tego trudnego, niebezpiecznego, ale jakże pięknego zawodu.  Trudna i odpowiedzialna praca na morzu to całe życie Antoniego Ledóchowskiego.