10 lutego 1940 roku to ważna data w historii Polski. Tego dnia o świcie rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie na Sybir. Wśród zesłańców było około 70% Polaków, reszta to Białorusini i Ukraińcy. Zsyłano głównie osadników wojskowych, urzędników niższej i wyższej rangi, aktywistów ze służby leśnej, a wraz z nimi całe rodziny. W sumie deportacja objęła około 140 000 osób. Wywiezionych dziesiątkowały mróz, głód, choroby i praca ponad siły.

Ci, którzy przetrwali i powrócili do Polski, znaleźli się wśród pionierów zasiedlających ziemie zachodnie. Wielu zmarło na nieludzkiej ziemi. I to właśnie im oddaliśmy hołd na uroczystości upamiętnienia 84. rocznicy zsyłki Polaków w głąb Rosji. Uczniowie klasy 8c godnie reprezentowali naszą szkołę przy pomniku Sybiraków na Cmentarzu Centralnym 9 lutego 2024r.